Mindenki retteg attól, hogy egyszer rákot diagnosztizálnak nála. Tudjuk, hogy a betegség korai felismerése életet menthet. Az ún. tumormarkerekkel vajon tényleg korán diagnosztizálhatók a daganatos megbetegedések?
A kérdést dr. Dohán Orsolya klinikai onkológus, a Rózsakert Medical Center orvosa most megválaszolja.
A tumormarkerek olyan anyagok – általában fehérjék – melyek a daganatos betegségben szenvedők véráramában és/vagy testnedveiben emelkedett mennyiségben vannak jelen, de kismértékben az egészséges szervezetben is megtalálhatók. Ezek szintjét az életkor, a nem, a dohányzás és a szervezetben lévő gyulladások is befolyásolják. A tumormarkerek vizsgálata vérvétellel történik. A referenciaértékek feletti és alatti értékek is utalhatnak a daganatra, de nem minden esetben áll rák az eltérő értékek háttérben.
Tumormarker-vizsgálatot elsősorban a már diagnosztizált rákbetegség esetén alkalmazzák, segítségével becsülhető a daganat agresszivitása, kiterjedése. Ha értéke a terápia alatt csökken, az a kezelés hatásosságát mutatja. A kontrollban is fontos szerepe van, ilyenkor a hirtelen megemelkedett értékek a daganat kiújulására, áttétképződésre utalhatnak. A orvos akkor is elrendelheti a vizsgálatot, ha a beteg panaszai és tünetei, egyéni- és családi kórelőzménye miatt felmerül a rák gyanúja.
A vérből történő tumormarker vizsgálat eredményei önmagukban nem alkalmasak diagnózisra. Negatív lelet esetén sem zárható ki teljes mértékben a rosszindulatú daganat, és a megnövekedett szint is utalhat más betegségekre, fertőzésekre a daganaton kívül. Ha az eredmények eltérő szintet mutatnak, a pontos diagnózis felállításához képalkotó vizsgálatokra, biopsziára, fizikális vizsgálatokra lehet szükség.
A tumormarkerek tehát önmagukban nem képesek kimutatni a rákot. Vizsgálatuk egyéni- és családi pozitív kórelőzmény és panasz esetén ajánlott. A rákbetegségek megelőzése és a korai diagnózis érdekében érdemes folyamatosan részt venni speciális szűrővizsgálatokon. Ha bizonytalan vagy, hogy milyen életkorban, milyen szűréssel kapcsolatban ajánlott felkeresni az orvost, olvasd el korábbi cikkünket a témában.
Ezek a cikkek is érdekelhetnek!:
Hozzászólások
A komment maximális hossza nem lehet több, mint 3969 karakter!
Még nem érkezett hozzászólás. Legyél te az első!